GAZLIGÖL' ÜN TARİHÇESİ

Efsaneye göre Kral Midas'ın tüm yalvarış ve yakarışlarının sonunda, bir kız çocuğu olmuş. Ne var ki, genç kızlık döneminde tüm vücudunu yaralar sarmış ve hiçbir hekimin iyileştiremediği hastalık yüzünden ağrılara, acılara dayanamayıp yollara düşmüş, dağ tepe dolaşır olmuş. Kral Midas da biricik kızını kollamaları için, peşine gözcüler yollamış. Afyonkarahisar il sınırları içinde şimdi Gazlıgöl'ün bulunduğu yeşillik bölümde su içmek için duran genç kız, yaz aylarının sıcağının etkisiyle, bataklığa aldırmadan koşmuş. Suyu kana kana içmiş ve kendini çamurlu suya bırakmış. Ağrıları hafiflemiş ve günlerin yorgunluğu ile oracıkta uyuyakalmış. Uyandığında ise ağrı ve sızılarının yok olduğunu fark etmiş. O suyun yanında bir hafta kalmış ve iyileşerek saraya geri dönmüş. Kızını merak edip gece gündüz yas tutan Kral Midas, iyileşen kızını tekrar görünce çok sevinmiş ve iyileştiren hekimin adını söylemesini, onu hekimbaşı yapacağını söylemiş. Genç kız kendisini iyileştirenin hekim değil, sıcak su olduğunu söyleyince, Kral Midas sıcak suyun bulunduğu yere bir hamam yapılmasını emretmiş. Bu kaplıcanın, Frigyalılar zamanından bu yana kullanıldığı belirtiliyor.

 

Termal çamur doğal bir güzellik iksiri, demir ve potasyum gibi minareller yönünden son derce zenginolan bu çamuru " Kleopatra " nın çok sık kullandığı bilinmekte Roma ve Bizans imparatorluğununda bölgeye önem verdiği yapılan kazı ve araştırmalardan ortaya çıkan eserlerle anlaşılmaktadır.

Fatih Sultan Mehmed, Karamanoğulları seferine çıkarken yol üzerinde Gazlıgöl' e uğramış ve burayı imar etirmiştir.

SUYUN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Kimyasal sınıflandırması bikarbonat, sodyum, karbondioksit ve hidrojen sülfürü olarak yapılan Gazlıgöl kaplıca suyunun içinde; klorür, iyodür, bromür, florür, sülfat, nitrat, nitrit, hidrofosfat, karbonat, bikarbonat ve hidroarsenat gibi iyonlarla, gazlar bulunuyor. Kaplıcanın sıcaklığı ise 64 derece.

ŞİFA ÖZELLİKLERİ

Gazlıgöl kaplıcasında içme ve banyo tedavilerinden başka, suyun bulunduğu kapalı ortamlarda oluşan nemli ve buharlı havayı solumak da tedavi edici özellik taşıyor. Genellikle romatizmal hastalıklar, karaciğer, safra kesesi taşı, böbrek taşı, mide, bağırsak ağrıları, kronik bel ağrısı, kireçlenme kas ağrıları, kadın hastalıkları, idrar yolları iltihabı, hemoroid, cilt hastalıklarında (sedef, egzama, akne) etkili olan kaplıca suyu, kür uygulandığında fayda sağlıyor.

ULAŞIM

AFYONKARAHİSAR' ın Kuzeyinde yer alan Gazlıgöl Kaplıcası il merkezine 21. KM uzaklıktadır. Hem Karayolu hem de Demiryolu ile ulaşım imkanı mevcuttur

GAZLIGÖL VE KAPLICALAR

KAPLICALAR ve GAZLIGÖL

Afyon, kaplıcaları ile ünlü bir ilimiz. Türkiye'deki belli başlı karayollarının buluşma noktası olan Afyon'daki termal tesisler, yılın 365 günü yerli ve yabancı ziyaretçilere şifa dağıtıyor
Kaymağıyla ünlü Afyon, aynı zamanda bir kaplıca şehri.

Yıl boyunca Türkiye'nin pek çok yerinden hastanın derdine derman için koşturduğu Afyon'da son yıllarda beş yıldızlı termal turizmi büyük gelişme gösterdi.

Hangi hastalıklara iyi geliyor?

 • Banyo tedavisi
  Romatizmal, nevralji, nevrit, deri hastalıkları, kadın hastalıklarından aneksit ve salpenjitlerde, mafsal yapışkanlarına iyi geliyor.
 • İçme Tedavisi
  Ilık şekilde içilmesi halinde ağrılı ve spazmlı mide rahatsızlıklarına, karaciğer, safra yolları, bağırsağın spastik ağrılarına iyi geliyor.
  Tesislere, Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur ve Özel Sigortalı olanlar sevkli gelebiliyor. (Gelenler ücretini bu tesislere ödedikten sonra düzenlenen rapor ve fatura ile ilgili kuruluştan müşteri bu ücreti kendi tahsil ediyor)

ŞİFA KAYNAĞI GAZLIGÖL


Gazlıgöl kaplıcaları fazla miktarda serbest asit karbondioksit ihtiva eden saf kalevi kaynaklar grubundadır.

Bu niteliği nedeniyle kalp, damar hastalıklarının tedavisinde banyo şeklinde kullanılan en ideal bir su olarak kabul edilir.

Avrupa'da Bilin, Vichy kaynaklarında daha az serbest karbondioksit bulunduğu halde Gazlıgöl kaplıcalarında bu miktar daha fazla olarak saptanmıştır.

Eski tunç çağından buyana şifa dağıtmakta olan kaplıcanın suyu yüksek radyo aktivitelidir.

İçilmesi durumunda mide ağrılarına, karaciğer safra kesesi, mesane yolları, cilt hastalıkları, (sedef, egzama, akne) böbrek taşları ve safra kesesi taşları, düşürülmesinde üstün etkileriyle şifa sağlar.

Kalbin rahat çalışması ve damar sertliğinin giderilmesine olumlu etkileri yanında tansiyon düşürücü özelliği de vardır.

Banyo yapılması durumunda her çeşit romatizma, nevralji, bağırsak spazmlarının tedavisi, kireçlenme, kemik rahatsızlığı, hemoroid (basur, mayasır), idrar yolları iltihabı ve kadın hastalıkları için etkilidir.

BÖLGEDE TERMAL TURİZM

AFYON'DA TERMAL TURİZM

İlimiz, binlerce yıllık medeniyetlerin kültür ve sanatını yansıtan arkeolojik kalıntılarıyla, asırlık yapılarıyla, milyonlarca yılda oluşmuş mağaralarıyla, termal zenginlik ve tabiat güzellikleriyle, ören yerleriyle yüzyıllardır alın teri ve göz nuru ile süre gelen el sanatlarıyla, peri bacalarıyla, açık hava tapınaklarıyla ve mutfağıyla turizm potansiyeli fazla olan bir yöremizdir.

İlimiz, yerli ve yabancı turistler için "deniz dışında" aranan pek çok tarihî ve tabiî güzelliklerin bulunduğu bir turizm cenneti konumundadır. Ancak İlimizin çağdaş turizm sektörünün yaratmış olduğu imkânlardan tam anlamıyla yararlanabildiğini söyleyemeyiz.

Bunun başlıca sebeplerinden biri, İlimizin geçici tur güzergâhı üzerinde olmasıdır. İkinci sebep ise toplumda turizm bilincinin tam olarak oluşmaması, çağdaş turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu yatırımlara yönelinmemiş olunmasıdır. Son yıllarda turizmin yıl boyunca yoğunluk kazanması için Turizm Bakanlığınca, turizmi çeşitlendirme politikası uygulanmıştır. Turizm çeşitlerinden en önemlisi olan "TERMAL TURİZM" faaliyetini yıl boyu sürdürebilmektedir.

Afyonkarahisar, Türkiye'de kaplıca ve ılıca yönünden sayılı iller arasındadır. Bu sebeple son yıllarda fertler ve şirketler ve kooperatifler termal turizme yönelik yatırımlara yönelmişlerdir.

Yapılan ve yapılacak olan bu yatırımların sonunda Afyonkarahisar turizmde hak ettiği yerini alacaktır. Kaplıcaları, zengin Tabiat yapısı, tarihî eserleri, alternatif turizm çeşitliliği, kültür ve inanç turizmi festival ve şenlikler gibi çeşitli turizm değerlerine sahip olan Afyonkarahisar, Anadolu'nun batı yakasında bir kavşak noktası olup, doğuyu batıya, kuzeyi güneye bağlayan tabiî bir kapı konumundadır. Bu yüzden turizm potansiyeli yönüyle ülkemizin sayılı illeri arasındadır.

Afyonkarahisar ilinin turizm potansiyelini aşağıdaki başlıklar altında toplayabiliriz:

 • Turizm Merkezleri
 • Termal ve Kaplıca Turizmi(Sağlık Turizmi)
 • Kültür Turizmi
 • Tabiat Turizmi ve Tabiî Güzellikler
 • Festival ve Şenlikler
 • Alışveriş Merkezleri
 • Turizm İşletmesi Belgeli Tesisler ve Seyahat Acentaları

TERMAL TURİZM MERKEZLERİ İSE;

(İlimizde, Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Merkezi ilân edilmiş 5 adet Turizm Merkezi vardır)

1- Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi
2- Sandıklı-Hüdai Termal Turizm Merkezi
3- Ömer-Gecek Termal Turizm Merkezi
4- Bolvadin-Heybeli Termal Turizm Merkezi
5- Sandıklı -Kaplıca Merkezi